«

»

Paź 28

Wydrukuj to Wpis

Słowo w ciszy

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

No i po spokoju… niedziela leniwie się sączyła, kropla po kropli…, otaczająca mnie cisza tak miękko mnie otulała, było spokojnie i tak przytulnie, pomimo zimowej za oknem aury. No i wszystko to się skończyło w jednej chwili, a zasygnalizował to szczek mojego psa – domownicy wrócili i wypełnili moją ciszę mniej lub bardziej drażniącymi mnie dźwiękami. Ech… coraz bardziej doceniam ciszę. Kiedyś myślałam, że cisza to nienaturalna dla mnie rzecz – teraz… hmm… to zależy z kim, jaka, jak długo trwa i o czym ta cisza, bo cisza też ma temat według mnie tak jak i rozmowa…, bo czy cisza to nie forma rozmowy?

A cisza z kimś nam bliskim… ech… coś pięknego… bo nie trzeba mówić o miłości, trzeba dać ją odczuć tak, by kiedy ta cisza przychodzi, nie trzeba było jej zagłuszać. Czy potrafimy tak milczeć? Czy mamy świadomość niezwykłości tej ciszy? Czy w ogóle mamy do takiej ciszy dostęp?

Cisza to bardzo niezwykłe zjawisko, ale tylko wtedy, kiedy wypowiedziane wcześniej słowa dają nam bezpieczeństwo w milczeniu. Kiedy już wiemy… kiedy to co wiemy – czujemy, a to co czujemy, przekazujemy spojrzeniem, uśmiechem i gestem. Wówczas cisza jest azylem, oazą spokoju i bezpieczeństwa. Ale tylko wtedy.  Milczenie we dwoje… oj tak… jedność spojrzeń, jedność myśli, jedność współodczuwania – to wyjątkowe milczenie, budujące, wyjątkowo kojące i tonizujące nasze wnętrze.

A słowa…?

Ile warte jest to co mówimy, ile znaczy to dla mówiącego, a ile dla odbiorcy. Jak ważne są nasze słowa wypowiedziane do dziecka…, jak ważne są słowa wypowiedziane do kogoś kogo kochamy inną miłością, tą dorosłą…, jak bardzo zmienia się nam patrzenie na świat, postrzeganie samych siebie, kiedy słowa na które czekamy usłyszymy…, czy nasz świat nagle staje się bardziej sensowny, czy wręcz przeciwnie?

Hmm… oczywiście zależy to od sensu tego co mówimy.
Mówi się, że nie słowa świadczą o człowieku, tylko jego czyny… no tak… zgadzam się… ale… gdyby  wyjść z tego założenia, to rzeczywistość nasza musiałaby być mocno zweryfikowana, oj mocno!
Dlaczego tak bardzo, my kobiety chcemy mówić? Może powinnyśmy częściej słuchać to co do nas jest mówione? Dlaczego mężczyźni mówią raz i… więcej już nie powtarzają, że nas kochają, potrzebują, podziwiają, akceptują? Czy wielokrotne mówienie „przypominające” jest dla mężczyzny stratą energii, czasu, zawracaniem głowy przysłowiowym? A może to zbyteczne strzępienie języka jedynie? Dlaczego kobieta co rusz chce słyszeć, że jest piękna, zgrabna, mądra i wyjątkowa, no i przede wszystkim, że jest jedyna? Z czego to wynika? Hmm… może z niewiary w siebie i swoją atrakcyjność? Może z kompleksów zakorzenionych przez lata w kobiecym umyśle? A może z tendencji do wiecznego porównywania się z innymi kobietami, które instynktownie traktujemy jako nasze  rywalki? Dlaczego pomimo, że jesteśmy mądre, ładne, zgrabne i zaradne, przekonane jesteśmy o swoich niedomogach?? Kto nam wmówił, że jesteśmy takie niedoskonałe? Kto użył swoich słów i nas „zaprogramował” na negatywne o nas samych myślenie?
Otóż…  przykro to powiedzieć, ale… taką negatywną rolę odgrywają już rodzice, znajomi ze szkoły, nauczyciele… – to oni nas temperują i wmawiają nam naszą niedoskonałość. A później… później ich rolę przejmują szefowie z pracy i mężowie wspaniali, co szybciej skrytykują, nawtykają, nagadają, namarudzą, niż swoją kobietę dowartościują, pochwalą, emocjonalnie podbudują, no i później psychologowie mają pełne ręce roboty.
Wówczas cisza jest już innym spokojem… –  ucieczką… jedną z wielu, jakie wybieramy.
Tak to widzę… no niestety… i nie ma się co dziwić później, że takie łase na Dobre Słowo jesteśmy, że pragniemy go jak ryba tlenu i że kierujemy swe oczy, uszy i serce ku komu innemu, co takie Słowo nam daje.
Caliente
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Live
 • LinkedIn
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Kciuk.pl
 • Dodaj do ulubionych
 • email

Permalink do tego artykułu: http://icaliente.pl/zycie/slowo-w-ciszy/

2 Komentarze

 1. Iwona

  Lubię czytać Twoje myśli….. ? pisz więcej i częściej….

  1. Caliente

   Dziękuję 🙂
   Czasu nie starcza na spokojne przemyślenia 🙂
   Zapraszam do czytania moich pokaźnych już archiwów, wiele tematów wciąż aktualnych i jakże ważnych.
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *