«

»

Lut 24

Wydrukuj to Wpis

Urodzinowe zwyczaje

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

UrodzinyDzień urodzin… szczególnie ważny dzień dla każdego pod każdą szerokością geograficzną. Jak świętowany jest on w Polsce? 
Zazwyczaj rodzinnie, w gronie najbliższych… od najmłodszych lat pokazujemy dzieciom, że są dla nas najwazniejszymi skarbami i radośnie celebrujemy każdą kolejną rocznicę ich pojawienia się na świecie. 
Trochę inaczej wygląda to jak dziecko podrośnie… jakoś niekoniecznie chce siedzieć przy stole z ciotkami i dziadkami… rodzina celebruje więc sama… a nasz młodzieniec świętuje z rówieśnikami – norma. 
Kiedy nasz młodzian dorasta, zdecydowanie zmienie środowisko i… już ono dba o celebrowanie kolejnych rocznic, w postaci najróżniejszej, łącznie z urodzinowymi wyskokami na nurkowanie czy innymi wyskokami… ze spadochrononem. O zwykłym spotkaniu w pubie nie wspomnę… przecież to normalka.
Co się dzieje dalej….. dlaczego z biegiem lat tracimy żywiołowość i nie cieszy nas dzień urodzin? Może dopada nas nostalgia z powodu przybywających nam lat, których nijak nie można cofnąć?
Jak to jest z tym naszym świętowaniem… cieszymy się z urodzin i to okazujemy czy wręcz przeciwnie…?

Znalazłam dzisiaj krótki, ale ciekawie napisany artykuł na temat świętowania urodzin w rożnych zakątkach świata. Zamiast cytatów, poniżej wstawiam całość… ciekawe spojrzenie na urodzinowe świętowanie, ciekawe zwyczaje 🙂

(źródło – Anglia.today)

238c49c6294652934f5182cfe99ddf0e” Świętowanie urodziny to przemiły zwyczaj mający swoją długoletnią tradycję i różne odmiany zwyczajów w zależności od okręgu kulturowego.
Zacznijmy jednak od zamierzchłych czasów starożytnych, od których wszystko się zaczęło.

Już w Starożytnym Rzymie, za czasów cesarza Hadriana, rozpropagowany był zwyczaj częstowania urodzinowym, słodkim ciastem. Jeżeli osoba nie mogła uczestniczyć w przyjęciu urodzinowym, solenizant wysyłał jej takie właśnie ciasto urodzinowe.

Grecy natomiast wprowadzili zwyczaj umieszczania w cieście płonących świeczek. Prawdopodobnie tradycja ta czerpie z obrzędów świąt Artemidy, podczas których bogini składało się dary w postaci okrągłych, miodowych ciast właśnie z płonącymi świeczkami.

W kulturze Azteków i Majów bardzo ważne były piętnaste urodziny każdej dziewczynki. Dzień ten był bowiem jej pożegnaniem się z dzieciństwem i rodzinnym domem. Udawała się wówczas do telpochcalli, gdzie rozpoczynała naukę tradycji i historii, a także (jeżeli nie przede wszystkim) obowiązków małżeńskich.

Do dziś w kulturach latynoamerykańskich w sposób szczególny świętuje się piętnaste urodziny.

Tradycją w Anglii jest dodawania do tortu, którym może być też pudding albo ciasteczka, różnych przedmiotów. Pełnią one rolę wróżby, dzięki której można domyślić się co będzie czekało solenizanta w najbliższej przyszłości. Z najbardziej popularnych to moneta, która symbolizuje bogactwo, obrączka – rychłe zamążpójście, naparstek – wręcz odwrotnie stan bezżenny.

W Argentynie gdzie również piętnaste urodziny świętuje się szczególnie uroczyście, solenizantka powinna odtańczyć piętnaście tańców, z czego pierwszy ze swoim ojcem. W kraju tym panuje również nieco zabawny zwyczaj ciągnięcia za ucho tyle razy ile lat ma solenizant.

W Australii najhuczniejsza impreza urodzinowa odbywa się w dniu dwudziestych pierwszych urodzin. Wówczas to osoba wchodząca w ten wiek otrzymuje od rodziny klucze od domu, co stanowi symbol uznania jej odpowiedzialności, a dokładniej tego, że może wracać do domu o której godzinie chce.

Brazylijskie urodziny nie mogą odbyć się bez specjalnego tortu w kształcie owoców. Do solenizanta należy jego uroczyste pokrojenie i poczęstowanie gości. Pierwszy kawałek wręcza on osobie, która jest mu najbliższa.

Chińczycy całemu światu na przekór, w dniu swoich narodzin liczą sobie już rok życia, ponieważ uznają „życie płodowe”. Urodziny natomiast świętują wszyscy w tym samym czasie, podczas obchodów nadejścia Nowego Roku.

W Danii to że ktoś ma urodziny rozpoznaje się po wywieszonej za oknem solenizanta fladze. W Holandii życzenia urodzinowe składa się nie tylko osobie je obchodzącej, ale także całej rodzinie. W Izraelu podrzuca się solenizanta wraz z krzesłem. W Kanadzie smaruje się mu nos masłem, aby nie chwycił go zły los.

Każde z państw posiada charakterystyczne zwyczaje, które dla nich są czymś zupełnie naturalnych, a dla osób z innych kręgów kulturowych mogą wydawać się dziwne, śmieszne lub całkowicie nie na miejscu.”

Caliente

 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Live
 • LinkedIn
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Kciuk.pl
 • Dodaj do ulubionych
 • email

Permalink do tego artykułu: http://icaliente.pl/swieto/urodzinowe-zwyczaje/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *