«

»

Maj 02

Wydrukuj to Wpis

Biel i czerwień

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

2 Maja – Dzień Flagi Państwowej – najmłodsze święto, bo ustanowione 20 lutego 2004r., ale również i Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Zastanawiałam się co napisać, by nie kopiować Wikipedii, by nie zanudzić Was encyklopedyczną wiedzą. Co ja wiem o polskiej fladze, jakie wzbudza we mnie myśli i uczucia, symbolem czego jest dla mnie i czy w ogóle ma ona dla mnie jakieś znaczenie?

Jesteśmy jednym z niewielu, a może i jedynym państwem mającym dwie oficjalne flagi, w kraju biało-czerwoną, a za granicą i na naszych granicach biało-czerwoną z orłem (według ustawy z 31.01.1980 r. o godle, barwach i hymnie państwowym,  oficjalna flaga ma kolor biały i czerwony).
Jednak przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą i marynarkę handlową obowiązuje flaga z godłem państwowym na górnym białym pasie.

Żyjemy w czasach wolnej Polski, gdzie możemy swobodnie manifestować swoją przynależność narodową, ale w nie tak odległych jeszcze latach Polski Ludowej, właśnie 2 maja, zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Pamiętacie to może? Ja pamiętam to bardzo dobrze, kiedy służby miejskie „uprzątały” miasto po pochodzie i nazajutrz nie było już śladu, po pochodowym szaleństwie i bibułowych kwiatach. Czy pomyślelibyście wówczas, że jako dorośli będziemy żyć w takich czasach, że nie będzie pochodów, trybun, manifestacji ogólnopolskich wielkiej robotniczej radości, gdzie ludzie mogli zaprezentować swój zawód, swój dorobek, osiągnięcia…, a kolejny dzień majowy, będzie świętem państwowym?? Niebywałe prawda… , a jednak!  

A czy wiedzieliście, że to właśnie 2 maja 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta?

W dniu dzisiejszym nasza biało-czerwona flaga powinna stać się elementem łączącym i jednoczącym Polaków na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny symbol przynależności narodowej.

Jesteśmy Polakami, od najmłodszych lat uczymy się o naszym godle, fladze, naszej historii i tradycji. Już jako małe dzieci powtarzamy słowa wierszyka „Kto Ty jesteś? Polak mały…”, szkoła przekazuje nam informacje, uczy odpowiednich zachowań, a czy my w swoich domach kultywujemy odpowiednie poszanowanie flagi jako symbolu, uczymy tego naszych dzieci?

A czy wiemy coś o historii flagi? Czy wiedzieliście, że kiedyś nasza flaga była karmazynowa i tylko najbogatsza szlachta mogła ją posiadać? A że barwami królewskimi Rzeczypospolitej Obojga Narodów był sztandar złożony z trzech pasów: dwóch czerwonych umieszczonych w dole i na górze oraz oddzielającym go pasie białym, na których umieszczano zwykle czterodzielny Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów o czerwonym tle zawierający dwa pola przedstawiające białego Orła w koronie?

Zapewniam Was, że historia naszej flagi jest wyjątkowo fascynująca tak jak i nasze polskie dzieje…

Nasza flaga ma wiele lat, ma ciekawą historię, nie bez powodu wygląda tak jak wygląda. Wielu o tym pamięta i to szanuje, ale wielu chce na tej wiedzy zbudować swój polityczny kapitał, wielu… chce przywłaszczyć ten symbol dla siebie…
Ale nie uda im się…
Biało-czerwona flaga łopocząca na błękitnym niebie, niezależnie od tego czyje to niebo… czy nasze polskie, czy niemieckie, czy rosyjskie, czy włoskie, czy francuskie…, ta flaga to kawałek naszej Ojczyzny, której należy się szacunek. I to przekazujmy naszym dzieciom…

 

Caliente


 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Live
 • LinkedIn
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Kciuk.pl
 • Dodaj do ulubionych
 • email

Permalink do tego artykułu: http://icaliente.pl/swieto/biel-i-czerwien/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *