«

»

Mar 07

Wydrukuj to Wpis

Bokser

5.00 avg. rating (99% score) - 3 votes

Bokser wyhodowany został w Niemczech pod koniec XIX wieku i jest potomkiem buldoga angielskiego i innych psów dogowatych, a między innymi osławionego już brabanckiego bullenbeissera ( Bullenbeisser to krzyżówka silnego lecz nieco ociężałego molosa ze zwinnym i sprytnym hartem –  był on wykorzystywany przede wszystkim w myślistwie do mniej lub bardziej udanego polowania na dzika lub nawet na samego niedźwiedzia). Oficjalnego uznania jako pies obrończy doczekał się w 1926 roku. Jest to pies pewny siebie i odważny, silny i nadzwyczaj sprawny , a przy tym karny i posłuszny. Bezgranicznie oddany właścicielowi i jego rodzinie, jest żywiołowy, wesoły i skłonny do zabaw, szczególnie z dziećmi, ale instynkt obrony i brak zaufania do obcych dochodzą niekiedy do głosu , dlatego należy boksera starannie wychować i wyszkolić. Inteligencją przewyższa inne rasy. Sprawdza się w szkoleniu i bardzo je lubi, wymaga jednak odpowiedniej stymulacji i regularnych ćwiczeń. Jest psem rodzinnym, towarzyskim, źle znoszącym samotność.

Do niedawna bokserom cięto uszy i ogony , co nadawało im groźniejszy , a jednocześnie elegancki wygląd . Od kilku lat nie jest już to we wzorcu zalecane.

Wadami w usposobieniu boksera są:  złośliwość, podstępność, niezrównoważenie, brak temperamentu, bojaźliwość. Psy z wadami charakteru są eliminowane z dalszej hodowli. Ich charakter oceniany jest za pomocą testów psychologicznych przez ZKwP.

Wzorzec rasy opisuje jego charakter następująco:

„Bokser powinien mieć silny system nerwowy, być pewny siebie, spokojny i opanowany. Jego charakter należy do najważniejszych cech rasy i powinno się zwracać na niego wielką uwagę. Przywiązanie i wierność w stosunku do właściciela i całego domu, jego czujność i odwaga jako obrońcy słynie od dawna. Bokser jest łagodny wobec domowników, ale nieufny w stosunku do obcych, radosny i przyjazny w zabawie, ale nieustraszony w poważnych sytuacjach. Jest łatwy w szkoleniu ze względu na swoją karność, rezolutność, wrodzoną odwagę, naturalną ostrość i rozwinięty zmysł węchu. Jako pies mało wymagającym a równocześnie bardzo czysty jest ceniony zarówno w rodzinie jak i jako pies obrończy, towarzyszący i służbowy.”

Boksery to psy aktywne, niezmordowane na spacerach, wymagające dużo ruchu i zajęcia. Zdarzają się w tej rasie skłonności do dysplazji stawu biodrowego, zwyrodnienia kręgosłupa i niewydolności mięśnia sercowego. Długość życia u tej rasy to przeciętnie 11 lat. U psów tej rasy istnieje ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka. Boksery są psami podatnymi na nowotwory, alergie, oraz zapalenia górnych dróg oddechowych. Są psami bardzo źle znoszącymi skrajne, tj. bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury, m.in. ze względu na budowę kufy (pyska). Bokser jako pies nieposiadający podszerstka, jest psem mało odpornym na chłód, dlatego trzymanie go w kojcach, budach jest niewskazane.
Wysokość : 57 – 63 (psy) cm, 53 – 59 (suki) cm
Waga : 30kg (Psy ), 25kg (suka ) . 

Jak każdy pies rasy molosowatej, bokser wzbudza szacunek swoją posturą, atletyczną sylwetką, wyjątkowo szeroką klatką piersiową, dającą mu niezwykłą siłę, ale nie ujmującą mu nic a nic ze zwinności i szybkości. Bokser jest niesamowicie zwrotny, skoczny, potrafiący w jednym oka mgnieniu zmienić kierunek biegu, jest mistrzem uników, jak rasowy pięściarz, a kiedy ma np. piłkę, nie sposób mu jej odebrać, potrafi tak się nią bawić, jakby chciał nas okiwać na boisku 😉

Jest wulkanem energii, radości, spontaniczności! Kiedy się wita… trwa to i trwa. Okazywanie radości po naszym wejściu do domu, to jego specjalny punkt programu i kiedy nie nauczymy go odpowiedniego zachowania na nasze komendy, będzie dotąd nas witał, aż się zmęczy i zaśnie zziajany w przedpokoju. I nie trzeba wyjeżdżać na kilka dni, by być tak wylewnie witanym, wystarczy wyjść chociażby na 5 minut do garażu lub do sklepu. Radość będzie dokładnie taka sama w obu przypadkach.

Bokser to pies wyjątkowo inteligentny, niektórzy podejrzewają go nawet o umiejętność abstrakcyjnego myślenia. To co w danej chwili obmyśla sobie w głowie widać wyraźnie w jego oczach i … w niezwykle szybkich ruchach ogona, który gdy jest skopiowany, wprawia w ruch cały korpus psa – dlatego potocznie się mówi, że bokser cieszy się całym sobą. Jego bystrość umysłu jest już osławiona, jest przenikliwy i wyjątkowo dobrze nawiązujący nic porozumienia ze swoim panem / przewodnikiem / właścicielem.

O bokserze krążą „legendy”, o jego groźnych szczękach, które wpadają w szczękościsk, o jego agresji i sile, o notorycznym kłopotliwym ślinieniu, o dużej sile powodującej brak delikatności…,  ale ja uważam, ze wynikają one z potocznej opinii o tej rasie i pierwszym wrażeniu, jakie robi na ludziach ten pies.

Szczęki – owszem silne…, przecież przodkowie tej rasy polowali z ludźmi na dziki czy niedźwiedzie! Dobrze ułożony pies nigdy nie da poznać swojemu panu, że ma żelazny uścisk. Ślinienie się – tylko okazjonalne, kiedy jest gorąco i bokser wspomaga się ziajaniem całym pyskiem, jako najszybszy sposób schłodzenia, albo jak zmysł węchu pobudzony zostanie przez coś smakowitego (na widok tortu czy pączków to i człowiekowi ślinka cieknie) – kłopotliwość ta wynika z dość krótkiej kufy i długich fafli (fałd skórnych poniżej policzków). U psów innych raz proporcje pyska do fafli są zgoła odmienne i ślina spływa po wewn. stronie policzków do pyska, a nie na zewnątrz ku falbanom fafli. Ale ja przez 20 lat daję sobie z tym radę. Po wypiciu wody obcieram psom pyski i po sprawie. Brak delikatności – absolutnie nie zgadzam się, bokser ma świadomość swojej siły i nie wykorzystuje jej bez powodu, wiedząc o tym nawet nie wchodzi w konfrontacje z innymi psami, wystarczy poza i spojrzenie. Ale kiedy już zostanie sprowokowany czy wręcz zaczepiony, wtedy dopiero okazuje swoją mocarność i wzbudza okoliczny szacunek.

No a co można pomyśleć o bokserze, który np. stoi pod sklepem ze swoim panem / panią i ciągnie, co sił w mocarnym swoim ciele, swoimi zębiskami za smycz, aż kobiecie ręki nie oderwie, zaśliniony już po łokcie cały?? Obrazek co najmniej przerażający, prawda??

No właśnie… i teraz ci co boksery znają, czytają to i się uśmiechają, a ci co z rasą nie mają nic wspólnego, są z pewnością przerażeni.

Otóż… najważniejszą sprawą, by właściwie ocenić zachowanie boksera jest po prostu wiedza o rasie, sposobie zachowania, nawykach, skłonnościach, charakterze, osobowości… – po wiedzę z tej dziedziny odsyłam do dość dobrze napisanej książki Jerzego Kapysia „Bokser”. To jest elementarz dla każdego nowego potencjalnego posiadacza psa tej rasy. Bez przygotowania i wsparcia merytorycznego, kupując szczeniaka możemy jedynie wyrządzić krzywdę i psu i sobie, a i później w sumie i rasie, bo jak wiemy, obiegowe opinie krążą po narodzie jak głuchy telefon.

A  wracając  do przedstawionego przeze mnie powyżej obrazka z psem szarpiącym smycz…

Bokser nie lubi nudy!! (stąd w domu pogryzione przedmioty, kiedy jest sam)

Bokser do końca swoich dni ma mentalność ludzkiego dziecka, uwielbia zabawę i zrobi wszystko, by zachęcić swojego pana do zabawy. Taki obrazek nie mówi nic innego, jak tylko to, ze jego cierpliwość się wyczerpała i wszystkimi znanymi sobie sposobami, chce zwrócić na siebie uwagę pani / pana. A ciągnięcie smyczy, siłowanie się (do czego służą specjalnej budowy gryzaki, splatane zabawki) boksery lubią najbardziej, nawet w trakcie pomrukując (nie mylić z warczeniem).

Jednakowoż zdaję sobie sprawę z siły tych psów i zagrożeń jakie niesie ze sobą niewłaściwe wychowanie psa tej rasy, brak ułożenia, a w skrajnych przypadkach nawet ujawniające się w zachowaniu wady, powstałe w procesie złego wychowania szczeniaka, a później młodego boksera (szczucie, bicie, głodzenie, izolowanie od ludzi). Nieumiejętne podejście do tematu specyficznych predyspozycji boksera, nieodpowiedzialne szkolenie go na psa ostrego, a już nie daj Boże na psa służącego do walk – to wszystko może skutkować tym, że robiąc psu niesamowitą krzywdę, skrzywiamy jego charakter i programujemy na osobnika, który do życia w rodzinie ludzkiej się nie nadaje.

Pamiętajmy o tym, że to jak ułożony jest pies, zależy OD NAS.

Pamiętajmy, że z psa każdej rasy można zrobić zabójcę!!

cdn

Caliente

 

 

 


 

 

 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Live
 • LinkedIn
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Kciuk.pl
 • Dodaj do ulubionych
 • email

Permalink do tego artykułu: http://icaliente.pl/swiat-boksera/bokser/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *