«

»

Lis 30

Wydrukuj to Wpis

Intuicja

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Coś jest nie tak… czuję to. I nie jest to mój wymysł czy nadinterpretacja, o którą jestem wciąż „oskarżana”, to INTUICJA. Co to takiego jest?? Czy to określenie cokolwiek znaczy?? A i owszem… już służę informacją i cytuję za Wikipedią:

” Rdzeń wyrazu INTUICJA  pochodzi od łacińskiego słowa intueri, co oznacza przyglądać się, obserwować. Dzisiejsze znaczenie wywodzi się ze średniowiecznego łacińskiego słowa intuitio, co oznacza podszept, przeczucie. Słowniki pod hasłem „intuicja” podają również przeczucie, zdolność przewidywania lub twórcza wyobraźnia. Istnieje także pojęcie kobieca intuicja. Jedna z teorii głosi, że obie płci mają taką samą zdolność do rozwijania intuicji, ale u mężczyzn, ze względów kulturowych, wyżej ceni się myślenie logiczne. Stąd też intuicja przypisywana jest stereotypowo tylko kobietom. A dalej…

Intuicja (z łac. intuitio – wejrzenie) – proces myślowy polegający na szybkim dopasowaniu danej sytuacji, problemu, zagadnienia do znanych już szablonów i zależności. Objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie. Często mylona jest z przeczuciem o podłożu emocjonalnym. Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym, którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane przez intuicję rozwiązania. Jest ona procesem bardziej kreatywnym i działającym na wyższym poziomie abstrakcji w porównaniu do myślenia logicznego. ”

Czy intuicję ma każdy? No niestety nie. Czy znaczy to, że mogę się uważać za osobę wyjątkową, wyróżnioną? A i owszem…, zawsze tak myślałam, bo widziałam w sobie to „inne” podejście do wielu tematów, bardziej uduchowione, bardziej niewytłumaczalne, podszyte przeczuciem, jakimś wewnętrznym głosem. Można nauczyć się z tym żyć, tym bardziej, że to w wielu przypadkach typowe dla znaku zodiaku mojego – Ryby.

Czy znak zodiaku ma tutaj jakiekolwiek znaczenie? Już słyszę głosy niektórych z Was i widzę uśmiechy politowania. Moim zdaniem ma znaczenie fundamentalne, bo powiązany jest nierozłącznie i niezmiennie z datą urodzin. Ale już słyszę te pytania : Taak… jasne, a co ma data urodzin do tego jacy jesteśmy, co robimy i jak żyjemy??

No i tutaj, zaryzykuję stwierdzenie, że ignorancja czytelnika sięga zenitu w takim razie, kiedy rodzą mu się w głowie takie pytania. Przecież każdy z nas ma swoją oczywistą, określoną i niezmienną przez całe życie chwilę narodzin, która chciał czy nie, szufladkuje nas w jakiś sposób i nadaje nam jakąś określoną kosmiczną energię, przecież jesteśmy nierozłącznym elementem wszechświata, od czasu życia płodowego, do samej śmierci, a … może i dalej…, jesteśmy energią. Temu nikt nie zaprzeczy –  materią i energią przecież…

No ok…, poniosło mnie nieźle…, zakładamy więc w takim razie, że czytelnik mój nie jest oportunistą, jest światły i ma otwarty umysł na to co go otacza i co rozumie bądź stara się rozumieć. Jednym słowem nazywam go inteligentnym człowiekiem. Tak widzę mojego czytelnika.

No ok, ale po co ten przydługi wstęp?? Bo jak na razie żadnych konkretów, a co najgorsza sama to wiem, no widzę przecież – a co widzę i czuję, to już jest fakt niezaprzeczalny.

Po co te wstępy rozgadane filozoficznie?? Otóż to wstęp do dalszej polemiki na temat tego co widzę i co do mnie dociera, do moich myśli i przeczuć, do mojego stosunku do świata i więzi z nim związanej.

cdn.

 Caliente

 

 

 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Live
 • LinkedIn
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Kciuk.pl
 • Dodaj do ulubionych
 • email

Permalink do tego artykułu: http://icaliente.pl/ona-i-on-2/intuicja/

3 Komentarze

 1. Benia

  Już myślałam że przeczytam coś strasznego…że miałaś jakieś przeczucie, coś wyśledziłaś, jakąś aferę itd 😉
  Jeśli chodzi o intuicję to też uważam że mam jakiś szósty, czy siódmy zmysł – wyczuwam krętactwa jak pies na kilometr 😉 Niejednokrotnie słyszałam, że powinnam pracować jako detektyw…ech lubię to 🙂 Ostatnio stwierdziłam że mam to po mamie – ostatnio wracała dotąd do pewnego tematu i sprytnie prowadziła rozmowę, dopóki nie dowiedziała się tego czego chciała. I chociaż nie wyszło tak jak ja tego chciałam, to zaimponowała mi swoim sprytem 🙂
  Tak myślę na temat znaków zodiaku…kurcze, ja tez jestem Ryba!!

 2. krzysztof

  coraz bardziej zatracamy intuicję w sobie
  oddalamy się od prostego trybu zycia na
  korzyść wygodnego egzystowania w tym dziwnym świecie
  jakim jest nasze otoczenie.
  słowo intuicja zastąpiłem słowem”ostrożność i przezorność”
  k.

 3. Tomek

  No tak, co do samej intuicji, to często uważa się ,że jest to cecha przypisana wyłącznie dla kobiet.
  A to nie prawda…nie jestem kobietą (zaczekaj, sprawdzę……no nie jestem), jednak mam taką specyficzną intuicję, która jak każdego pewnie czasem zawodzi.
  Ale najbardziej mi się tu podoba to, że korzystasz z Wikipedii. To nie jest może idealne źródło wiedzy o wszystkim, jednak mam wrażenie że spora część społeczności używa często słów , których znaczenia, co najmniej nie jest pewna. I tu Wikipedia sprawdza się rewelacyjnie….

  cdn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *