«

»

Cze 26

Wydrukuj to Wpis

Dr Jekyll i Mr Hyde…?

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

Zastanawia mnie ostatnio pewne zjawisko…

Czy nasze zachowanie warunkowane jest sytuacją jaką zastajemy w danej czasoprzestrzeni, czy ta sytuacja kreuje nasze zachowanie – i w jakim stopniu? Co decyduje o takim czy innym naszym stanowisku, o naszych poglądach, czy to co mówimy jest tym samym co myślimy? A jeśli tak, to czy zastanawiamy się nad reakcją środowiska na nasze stanowisko? Jak bardzo jest to dla nas ważne?? A jeśli nie jest…., to czy wciąż to co mówimy jest naszym stanowiskiem prawdziwym czy wykreowanym na potrzeby rozmówców?  Czy zmiany stanowiska w dyskusji są normą i jaką amplitudę stanowiska jesteśmy w stanie tolerować? Czy jednocześnie można mieć dwa rozbieżne zdania??

Zadziwiające jest to, że … jednak … MOŻNA!!

Baa!! Co tam zdania…, można mieć dwie, a nawet trzy różne osobowości, lub mieć usilną potrzebę kreacji tychże. Co warunkuje takie postawy? Samotność? Nietolerancja czy odrzucenie świata? A może samego siebie i swoich wyolbrzymionych słabości?? No bo chyba nie sukcesów… .

Czy to aby nie jest już sygnał, by udać się po poradę do specjalisty??

Ok, skoro nie Mahomet do góry, to góra do Mahometa…

Czytamy więc:

Zaburzenia dysocjacyjne

(na podstawie opracowania ze strony www.psychiatra.mobi – kompendium wiedzy o psychiatrii)

„…Zaburzenia dysocjacyjne są niezmiernie rzadkie. Mimo uwzględnienia ich w diagnostyce, nadal zdarzają się lekarze nie akceptujący takiej diagnozy. Wystąpienie dysocjacji osobowości związane jest z podatnością pacjenta na rozszczepienia osobowości (objawem może być np. łatwe wchodzenie w hipnozę) oraz silne, traumatyczne przeżycia w dzieciństwie.

Zaburzenia dysocjacyjne zwane są również osobowością wieloraką, lub – dawniej – podwójną osobowością. Rzadko jednak zdarza się, aby osobowość pacjenta rozszczepiała się jedynie na dwie osobowości (dr Jackyll i Mr. Hyde). Najczęściej, przeciętna liczba osobowości waha się od 6 do 16, choć znane są psychiatrii przypadki, kiedy osobowość chorego podzielona była nawet na 34 osobowości. Każda z osobowości może dysponować własnym głosem, umiejętnościami, mimiką i zachowaniem oraz wiedzą. Może zdarzyć się tak, że wyodrębniona osobowość potrafi wykonywać czynności, których osobowość podstawowa nigdy się nie uczyła (np. malować lub grać na pianinie). Po integracji osobowości, dodatkowe umiejętności poszczególnych „osób” znikają.

Terapia osobowości wielorakiej jest bardzo trudna i niezmiernie rzadko skuteczna. Polega na powolnej integracji poszczególnych osobowości w jedną stabilną strukturę. Niestety, bardzo często zdarza się, że już zintegrowana osobowość ponownie rozpada się pod wpływem impulsu lub traumatycznego doświadczenia.

Najczęściej, podstawowa osobowość chorego nie ma pojęcia o współistnieniu innych osób, choć bywa że „dodatkowe” osobowości wiedzą o sobie nawzajem.

Osobowość wieloraka jest najbardziej tajemniczym zaburzeniem znanym w psychiatrii. (…)”

Słyszałam o przypadku człowieka, który miał dwie osobowości i to tak skrajnie odmienne, że w normalnym codziennym życiu było to nazbyt uciążliwe, nie do zniesienia wręcz… . Czyżby kolejny przypadek „Jekyll i Hyde„?? Zapewne…

Bo niby jak traktować faceta, który jednego dnia  jest lekiem na całe zło, uśmiechnięty, radosny, miły dla żony i dzieci…, a już dzień później trzeba schodzić mu z drogi i lepiej schować się w najdalszy kąt, by nie dawać pretekstu do konfrontacji i awantur, bo zachowuje się jak socjopata!!??  Typowe rozdwojenie jaźni…, bo niby co innego? I tak w kółko…, a może bardziej „w kratkę”…

Jeśli nie wchodzi w grę leczenie psychiatryczne w warunkach klinicznych, to co możemy zdziałać…, jak zaradzić temu problemowi i czy dotknięty rozdwojeniem jaźni człowiek, ma świadomość, że kwalifikuje się do leczenia? Jak mu pomóc?? W jakim stopniu mamy wpływ na kreację jego postawy??

Trudne pytania…., wiem…., ale wiem również, że i odpowiedź nie jest łatwa…

 

Caliente

 

 

 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Google Bookmarks
 • Live
 • LinkedIn
 • Wykop
 • Gadu-Gadu Live
 • Śledzik
 • Kciuk.pl
 • Dodaj do ulubionych
 • email

Permalink do tego artykułu: http://icaliente.pl/nonsens/dr-jekyll-i-mr-hyde/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *